Μετάβαση σε περιεχόμενο

Openverse uses analytics to improve the quality of our service. Visit the privacy page to learn more or opt out.

Η μετάφραση για τα Greek δεν είναι ολοκληρωμένη. Βοηθήστε μας να φτάσουμε στο 100% κάνοντας μια μετάφραση.

Πηγές

Από πού προέρχεται το περιεχόμενο του Openverse;

Υπάρχει ανοιχτά αδειοδοτημένο περιεχόμενο που φιλοξενείται σε εκατομμύρια τομείς σε όλο το εύρος του Διαδικτύου. Η ομάδα μας εντοπίζει συστηματικά παρόχους που φιλοξενούν περιεχόμενο με άδεια CC. Εάν ταιριάζει, καταχωρούμε αυτό το περιεχόμενο και το κάνουμε ανιχνεύσιμο μέσω του Openverse.

Some providers have multiple different groupings of content within them. Flickr has sources ranging from NASA to personal photography. The Smithsonian Institute comprises a dozen diverse collections. Wikimedia Commons runs the gamut in terms of content, and is used by several galleries, libraries, archives, and museums highlighting some or all of their digitized collections.

Το Openverse είναι ιδιαίτερα ευγνώμων για το έργο του Europeana, ενός οργανισμού που εργάζεται για την ψηφιοποίηση και την ανακάλυψη έργων πολιτιστικής κληρονομιάς σε όλη την Ευρώπη. Το Openverse μπορεί να ευρετηριάσει εκατοντάδες πολύτιμες πηγές, μέσω μίας ενσωμάτωσης με το Europeana API .

Πώς αποφασίζουμε ποιες πηγές θα προσθέσουμε στη συνέχεια;

Έχουμε μια ατελείωτη λίστα πιθανών πηγών για έρευνα πριν από την ενσωμάτωση. Κάνουμε στον εαυτό μας ερωτήσεις όπως:

  • Ποιος είναι ο αντίκτυπος ή η σημασία αυτής της πηγής για τους χρήστες μας; Εάν υπάρχει σε έναν πάροχο όπως το Wikimedia Commons, είναι σημαντικό για τους χρήστες μας να μπορούν να φιλτράρουν απευθείας από αυτήν την πηγή;
  • Οι πληροφορίες αδειοδότησης και απόδοσης εμφανίζονται με σαφήνεια για να είναι δυνατή η σίγουρη επαναχρησιμοποίηση;
  • Πόσα νέα συνολικά στοιχεία ή νέους τύπους αντικειμένων μπορούμε να φέρουμε στους χρήστες μας μέσω αυτής της ενσωμάτωσης; Ορισμένες πηγές είναι άμεσες ενσωματώσεις, ενώ άλλες μπορεί να είναι μια πηγή μέσα σε μια πηγή.

Εκτιμούμε τις προτάσεις για νέες πηγές από την κοινότητα των χρηστών μας.

Προτείνετε μία νέα πηγή

Κάνοντας κλικ σε ένα Πηγή σάς επιτρέπει να περιηγηθείτε και να φιλτράρετε στοιχεία εντός αυτής της πηγής.

Πηγές εικόνων

Πηγή
Τομέας
Σύνολο στοιχείων
Animal Diversity Web animaldiversity.org 15.554
Biodiversity Heritage Library biodiversitylibrary.org 247.665
Brooklyn Museum brooklynmuseum.org 70.296
Cleveland Museum of Art clevelandart.org 39.526
Culturally Authentic Pictorial Lexicon capl.washjeff.edu 15.143
Digitalt Museum digitaltmuseum.no 289.769
Europeana europeana.eu 10.910.330
Finnish Heritage Agency museovirasto.fi 277.054
Finnish Satakunnan Museum satakunnanmuseo.pori.fi 13.324
Flickr flickr.com 510.600.119
Geograph Britain and Ireland geograph.org.uk 1.090.119
Gulbenkian Art Library gulbenkian.pt 6.214
iNaturalist inaturalist.org 227.468.475
Just take it free justtakeitfree.com 195
Metropolitan Museum of Art metmuseum.org 408.486
Museums Victoria museumsvictoria.com.au 168.758
Nappy nappy.co 2.211
NASA nasa.gov 126.582
National Gallery of Denmark (SMK) open.smk.dk 40.251
National Museum of Finland kansallismuseo.fi 411
New York Public Library nypl.org 1.281
PhyloPic phylopic.org 9.093
Rawpixel rawpixel.com 649.119
Rijksmuseum rijksmuseum.nl 29.999
Science Museum – UK sciencemuseum.org.uk 113.098
Sketchfab sketchfab.com 37.872
Smithsonian Institution Archives siarchives.si.edu 8.313
Smithsonian Institution: Anacostia Community Museum anacostia.si.edu 601
Smithsonian Institution: Cooper Hewitt, Smithsonian Design Museum cooperhewitt.org 76.061
Smithsonian Institution: Freer Gallery of Art asia.si.edu 7.113
Smithsonian Institution: Hirshhorn Museum and Sculpture Garden hirshhorn.si.edu 887
Smithsonian Institution: National Air and Space Museum airandspace.si.edu 6.656
Smithsonian Institution: National Museum of African American History and Culture nmaahc.si.edu 11.634
Smithsonian Institution: National Museum of African Art africa.si.edu 365
Smithsonian Institution: National Museum of American History americanhistory.si.edu 13.723
Smithsonian Institution: National Museum of Natural History naturalhistory.si.edu 4.092.024
Smithsonian Institution: National Museum of the American Indian americanindian.si.edu 245
Smithsonian Institution: National Portrait Gallery npg.si.edu 16.743
Smithsonian Institution: National Postal Museum postalmuseum.si.edu 10.282
Smithsonian Institution: National Zoo nationalzoo.si.edu 462
Smithsonian Institution: Smithsonian American Art Museum americanart.si.edu 12.583
Smithsonian Institution: Smithsonian Gardens gardens.si.edu 8.738
Smithsonian Institution: Smithsonian Libraries library.si.edu 55
SpaceX spacex.com 1.360
StockSnap.io stocksnap.io 38.986
SVG Silh svgsilh.com 358.942
Thingiverse thingiverse.com 32.395
Wellcome Collection wellcomecollection.org 92.478
Wikimedia Commons commons.wikimedia.org 66.750.619
WOCinTech Chat wocintechchat.com 268
World Register of Marine Species marinespecies.org 19.783
WP Photo Directory wordpress.org 15.804

Πηγές αρχείων ήχου

Πηγή
Τομέας
Σύνολο στοιχείων
Freesound freesound.org 417.863
Jamendo jamendo.com 602.243
Wikimedia Commons commons.wikimedia.org 2.428.540

Μέρος του έργου